Archiwalne

Imieniny Patrona Policji.

 
.   .
.

ks_kapelan

 

 

IMIENINY PATRONA POLICJI

Podczas Święta Policji w 2001 roku ofiarowałem Komendzie Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. obraz św. Michała Archanioła, namalowany przez Ryszarda Kurnatowskiego. Obraz został uroczyście poświęcony w Waszej obecności podczas mszy św. w Jarosławcu, w tamtejszej kaplicy, którą kilka lat wcześniej nazwaliśmy świątynią służb mundurowych. Patron policjantów, ozdobiony kunsztowną ramą wisi w sali konferencyjnej, o czym najmłodszych adeptów służby policyjnej informuję.
Ponieważ 29 września Kościół będzie oddawał cześć naszemu Patronowi, uznałem, iż warto nieco o Nim opowiedzieć.

 

Już Stary Testament wspomina św. Michała Archanioła jako jednego z najpotężniejszych duchów, niebieskiego wodza Izraela, który towarzyszy temu ludowi. Mówią o nim także starożytne księgi niekanoniczne, a więc takie, które opowiadają świętą historię, lecz nie zostały włączone do kanonu Pisma Świętego. W tych pismach Michał został przedstawiony jako jeden z czterech najpotężniejszych duchów - jest księciem aniołów, obdarzonym przez Boga szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Jest aniołem sprawiedliwości i sądu, ale także aniołem łaski i zlitowania.

Wieści o Michale Archaniele pojawiają się również w Nowym Testamencie. W liście św. Judy Apostoła czytamy o jego walce z szatanem o ciało Mojżesza. W Apokalipsie św. Jana Apostoła Michał prowadzi aniołów do zwycięskiego boju z szatanem i jego satelitami. Jest więc to obraz zwycięskiej walki dobra nad złem. Prawdopodobnie stąd wzięło się jedno z przesłań, aby św. Michał Archanioł stał się patronem Policji – zwalczającej przecież zło.

Wczesnochrześcijańscy myśliciele, jak na przykład Tertulian i Orygenes uważają go za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się on za ludźmi u Boga, jest aniołem ludu chrześcijańskiego, stoi u wezgłowia umierających, a potem towarzyszy duszom w drodze do nieba. Z tymi właśnie funkcjami złączył się później jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Od XII wieku pojawia się wyobrażenie Michała z wagami do odmierzania dobrych uczynków. Warto też wspomnieć o tym, że od VI wieku Michał uznawany jest za pogromcę aniołów zbuntowanych, którzy stali się szatanami. Przeświadczenie to pochodzi z interpretacji Apokalipsy (12,7): „Nastąpiła walka na niebie; Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł i nie było już dla nich miejsca w niebie. Strącony został wielki Smok, nazywany diabłem i szatanem, zwodzący całą zamieszkałą ziemię, a z nim strąceni zostali jego aniołowie”. Słowo „walka” w biblijnym tekście występuje bez uściśleń chronologicznych, co wskazuje na jej ponadhistoryczny sens. W jeden obraz stapiają się wszystkie napaści i porażki demoniczne od początku do końca świata.

Z czasem imię Michała weszło do modlitw mszalnych oraz do liturgii zadusznej. Grecy wspominali Archanioła w liturgii 9 czerwca, 6 września i 8 listopada. W Kościół katolicki oddaje mu cześć 29 września. Najsłynniejszą budowlą poświęconą czci św. Michała Archanioła stał się kościół i klasztor na Mont-Saint-Michel pod Avronches we Francji, dokąd w roku 966 przybyli benedyktyni. Wypędzeni stamtąd w czasie rewolucji, wrócili uroczyście wprowadzeni przez prezydenta G. Pompidou.

Panu Komendantowi młodszemu inspektorowi Pawłowi Ludwiczakowi i całej załodze życzę: nich dobry anioł czuwa nad Wami i Waszą służbą. Natomiast jedynemu policjantowi w komendzie, który nosi imię wielkiego archanioła – młodszemu aspirantowi Michałowi Szymurskiemu, składam najserdeczniejsze życzenia imieninowe.

 

ks. LECH OTTA
kapelan KPP w Środzie Wlkp. i Śremie
.
. Do góry .
Powrót na górę strony