Aktualności

Metody działania oszustów

Data publikacji 08.03.2024

Uwaga, apelujemy po raz kolejny do wszystkich mieszkańców: „Nie daj się oszukać w internecie!”. Policja w całym kraju przyjmuje wiele zgłoszeń o kolejnych oszustwach, gdzie ofiarami nie tylko są osoby starsze, ale także młodzi ludzie. Ostrzegamy i przypominamy – sprzedając rzeczy w internecie na portalach typu OLX, MarketPlace, Vinted możesz stać się ofiarą oszustów, którzy czekają aby dobrać się do zgromadzonych środków na rachunku bankowym.

Przypominamy o kilku sposobach działania oszustów:

OLX, MarketPlace, Vinted - wyłudzenie danych wrażliwych do logowania bankowego

Jesteś sprzedawcą na portalu aukcyjnym. Oszust chce od Ciebie kupić przedmiot. Pisze do Ciebie, że przelał pieniądze na stronę banku i wysyła Ci link do logowania. Strona wygląda prawie identycznie jak strona twojego banku. W momencie wypełniania danych wrażliwych oszuści przechwytują twoje dane do konta lub karty debetowej/kredytowej. Włamują się na twoje prawdziwe konto i niestety po chwili stan twojego konta wynosi 0.

Pamiętaj! Nie otwieraj podejrzanych linków!

Metoda „na pracownika banku"

Rozmówca podaje się za pracownika banku. Informuje ofiarę, że jej oszczędności na rachunku bankowym są zagrożone i musi szybko wypłacić, gdyż bank jest już niewypłacalny i za kilka dni ogłosi upadłość. Celem zabezpieczenia środków finansowych oszuści każą wypłacić zgromadzone fundusze i proszą o wpłatę na konto techniczne, gdzie będą “bezpieczne”. Ofiara wpłacając na takie konto niestety pozbywamy się całego swojego majątku.

Metoda „na wypadek"

Oszust, dzwoniąc do pokrzywdzonego, przedstawia się jako policjant lub kolega bliskiego członka rodziny. Tym razem wymyśla historię o rzekomym wypadku, którego sprawcą jest osoba bliska ofierze, a jedynym ratunkiem uniknięcia kary jest przekazanie „poszkodowanej w wypadku” znacznej sumy pieniędzy. Najczęściej pada informacja, że krewny nie może zgłosić się po pieniądze osobiście, ponieważ właśnie składa zeznania w komisariacie. Pieniądze odbiera znajomy dzwoniącego. I niestety pozbywamy się swoich oszczędności.

Spoofing to rodzaj ataku, w którym oszuści podszywają się pod banki, instytucje, urzędy, firmy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy. Jeśli numer, z którego dzwonią, jest taki sam, jak ten podany na oficjalnej stronie np. banku, połączenie może być sfałszowane. Cyberprzestępcy używają różnych ogólnodostępnych narzędzi w sieci, które pozwalają dzwoniącemu podszywać się pod dowolnie wybrany przez siebie numer. Przerwij połączenie i skontaktuj się ze swoim bankiem. Nigdy nie masz pewności czy osoba z którą przed chwilą mówi prawdę, czy jest po prostu oszustem. Zachwoaj spokój i opanowanie. Każde niepokojące telefony możesz zgłosić do najbliższej jednostki Policji.

 

Powrót na górę strony