Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Młodzi bezpieczni za granicą

Data publikacji 26.08.2022

Policjanci ze Środy w ramach przeciwdziałania przypadkom handlu ludźmi i często łączącej się z tym pracy przymusowej rozmawiali z mieszkańcami powiatu średzkiego. Podczas działań obywatelom przekazano profilaktyczne ulotki i poradniki pt. Mowa nienawiści – Prawa człowieka – Handel ludźmi. Przeczytaj co zrobić, by nie paść ofiarą takiego przestępstwa.

Policjanci prewencji ze Środy Wlkp. informowali osoby szukające zatrudnienia jak nie paść ofiarą handlu ludźmi i pracy przymusowej. Mundurowi wręczali mieszkańcom powiatu średzkiego ulotki informacyjne, wydane w ramach ogólnopolskiego projektu pn. ”Identyfikacja ofiar handlu ludźmi jako podstawa uzyskania wsparcia przez pokrzywdzonego” oraz poradniki pt. „Mowa nienawiści – Prawa człowieka – Handel ludźmi.”

 

Warto zaznaczyć, że badania przeprowadzone w grudniu 2020 roku przez Ośrodek Badań Handlu Ludźmi oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW wskazują, że 47% badanych Polaków nic nie wie na temat handlu ludźmi i związanej z tym pracy przymusowej.

A problematyka ta jak najbardziej dotyczy właśnie naszego kraju, ponieważ Polska jest „krajem pochodzenia ofiar, które są eksploatowane głównie w krajach Europy Zachodniej, jest także krajem docelowym, dla osób przybywających tu z sąsiedztwa, ale także z odległych zakątków Azji, wreszcie jest krajem tranzytowym dla ofiar pochodzących ze Wschodu, a kierujących się na Zachód.” *Wyjątkowe położenie Polski sprawia, że obywatele naszego kraju powinni być świadomi występującego zjawiska.

Rozdawany mieszkańcom poradnik wskazuje, by w przypadku wyjazdu za granice do pracy:

  • zawsze sprawdzać wiarygodność źródła pracy lub pośrednika,

  • sprawdzić samego zatrudniającego, ustalić siedzibę, adres,

  • dokładnie zweryfikować warunki zatrudnienia i to, czy będziemy ponosić dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem, wyżywieniem czy zakwaterowaniem,

  • ustalić i zabrać ze sobą numer telefonu i adres ambasady RP w danym państwie,

  • zabrać ze sobą ksero paszportu i dowodu osobistego,

  • pozostawić najbliższym aktualne zdjęcie, adres zamieszkania i zatrudnienia,

  • ustalić jak często będziesz się z nimi kontaktować,

  • ustalić „tajne hasło”, które po wypowiedzeniu będzie znakiem, że dzieje się coś złego i potrzebujesz pomocy,

  • koniecznie się ubezpiecz.

Powrót na górę strony