Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy Dzień Wiosny - wzmożone działania prewencyjne Policji

Data publikacji 18.03.2013

alkohol-dla-penoletnichJak co roku, w pierwszy dzień wiosny policjanci na terenie powiatu średzkiego prowadzić będą wzmożone działania prewencyjne na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa młodzieży, a także utrzymania ładu i porządku w miejscach publicznych. Szczególnym nadzorem funkcjonariusze obejmą miejsca, gdzie gromadzi się młodzież oraz miejsca sprzedaży alkoholu w których może dochodzić do zbytu wyskokowych trunków osobom niepełnoletnim.

 

Po tym co widzimy za oknem, trudno uwierzyć, że nadchodzący czwartek jest pierwszym dniem wiosny. Tradycyjne topienie Marzanny – słowiańskiej bogini zimy i śmierci w pędzie dnia codziennego zanikło. Jednak w tym dniu, niektóre ze szkół na terenie naszego powiatu, w nawiązaniu do tego zwyczaju, właśnie topienie Marzanny przygotowały jako jeden z elementów ciekawych atrakcji szkolnych. Chodzi o zainteresowanie uczniów niecodzienną ofertą zajęć szkolnych, po to aby uczniów nie skusiła pokusa „blauki”.

Policjanci mając na uwadze, że może w tym dniu dochodzić częściej do przypadków wagarowania grup młodzieży, właśnie 21 marca będą prowadzić intensyfikowane działania prewencyjne. Ich celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i mieszkańców powiatu średzkiego. Głównym zadaniem policyjnych patroli będzie kontrola miejsc, gdzie najczęściej gromadzi się młodzież. Prowadzone będą również kontrole nieletnich pod kątem stanu trzeźwości i zażywania środków odurzających. Funkcjonariusze obejmą także szczególnym nadzorem miejsca, gdzie sprzedawany jest alkohol. Zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dot. sprzedaży napojów alkoholowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
2) osobom do lat 18;

3) na kredyt lub pod zastaw.

Policja apeluje również do wszystkich właścicieli placówek handlowych zajmujących się sprzedażą alkoholu o dokładne sprawdzanie wieku młodych klientów w przypadku zakupu napojów alkoholowych. Zgodnie z prawem sprzedawca ma prawo zażądać od osoby (klienta) w momencie zakupu alkoholu - dokumentu, który potwierdza jego pełnoletniość. Warto pamiętać, że sprzedaż alkoholu osobie, która nie ukończyła 18 lat jest przestępstwem, za popełnienie którego można trafić przed oblicze Sądu.

Powrót na górę strony