Ruch drogowy

Cofnięty licznik to przestępstwo

Takiego obrotu sprawy nikt się chyba nie spodziewał. Dwa dni obowiązywania nowych przepisów, a policjanci Wielkopolski stwierdzili już kilka przypadków cofnięcia liczników. Jeden z nich ujawnił policjant ruchu drogowego ze Środy Wlkp. już 1 stycznia 2020 roku.

Od 1 stycznia policjanci maja nowy obowiązek – podczas kontroli sprawdzają stan licznika w samochodzie i wpisują te dane do systemu. Jeżeli stwierdzą, że jego wskazanie jest niższe, niż podczas przeglądu technicznego, istnieje spore prawdopodobieństwo, że został on cofnięty.

Pierwszy przypadek w Wielkopolsce został ujawniony w powiecie średzkim. 1 stycznia 2020 roku podczas kontroli drogowej w Połażejewie, volkswagena T4 policjant ze Środy Wlkp. stwierdził, że licznik tego auta jest cofnięty o blisko 40 tysięcy kilometrów. Samochód, którym poruszał się mieszkaniec Słupcy został zabezpieczony przez funkcjonariuszy.

Nieuczciwy kierowca może po każdym przeglądzie cofnąć licznik nawet o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów (jeżeli pokonuje w roku naprawdę duże odległości). Jeżeli przez pięć lat z rzędu licznik cofnięty będzie o 20000 km, to kupujący będzie „oszukany” na bagatela 100000 km. A niektórzy jeżdżą tym samym autem dłużej niż pięć lat.

A może powiedzieć policjantom, że licznik się zepsuł i został wymieniony? Może się i tak zdarzyć, ale taką wymianę w ciągu 30 dni trzeba zgłosić uprawnionemu diagnoście, który ten fakt odnotuje w systemie i wprowadzi nowe dane.

Wygląda więc na to, że zmiana przepisów może mocno ukrócić nielegalny proceder obniżania przebiegów aut. Nie bez znaczenia są też sankcje przewidziane za to przestępstwo – sprawca lub zleceniodawca mogą zostać skazani nawet na 5 lat więzienia. 

E.Kwietniewska/ KWP Poznań

Powrót na górę strony