Ruch drogowy

NURD od poniedziałku – Odblaski tarczą dla pieszych

Jesień to czas najbardziej niebezpieczny dla pieszych i rowerzystów. Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, 23 i 24 października br., policjanci na terenie całej Wielkopolski przeprowadzą kolejne działania pod nazwą NURD. Wyjaśniamy dlaczego odblaski są tarczą ochronną niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Weź bezpieczeństwo w swoje ręce – załóż odblask

Drogowa szarość zawsze towarzyszy chłodnym miesiącom. Choć ostatnie dni pełne są słońca, nie nie unikniemy jesienno-zimowej szarugi. To czas trudnych warunków drogowych zarówno dla kierowców jak i dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Najgorzej przedstawia się sytuacja niewidocznego pieszego. Nawet w terenie zabudowanym przechodząc przez nieoświetlone przejście dla pieszych, dostrzeżenie postaci przechodnia w ciemności jest bardzo trudne.

Winę za potrąceniem poniesie kierowca pojazdu, jednak obrażenia ciała, ból i długotrwała rehabilitacja dotknie wyłącznie pieszego. Wskazuje na to wspomniana już nazwa „ niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Pieszy - niezabezpieczony kaskiem, ochraniaczami, poduszką powietrzną, pasami... Często nie uderzenie jest brzemienne w skutkach lecz upadek na asfalt, czy krawężnik. Obrażenia głowy w takich wypadkach nie należą do rzadkości.

Pieszego ochroną niech będzie element odblaskowy! Niech fluorescencyjny detal naszego ubrania, torby czy buta, stanie się dla pieszych tarczą bezpieczeństwa. To ona zapewni nam widoczność w świetle reflektorów pojazdów.

Karl Lagerfeld: Jest żółta, jest obrzydliwa, nie pasuje do niczego, ale może uratować życie ©arc.

 

Warto wiedzieć…

Zgodnie z art. 11 ust. 4a Ustawy Prawo o ruchu drogowym istnieje prawny obowiązek używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych. „Art.11.4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.” Przepis jest, ale z jego przestrzeganiem bywa różnie. Dalej na naszych drogach często można zaobserwować pieszych całkowicie niewidocznych dla kierujących pojazdami.

Dlaczego elementy odblaskowe są tak ważne?

  • Postać człowieka idącego drogą, ubranego dodatkową w ciemną odzież jest zauważalna przez kierującego raptem z 20-30 metrów lub z odległości jeszcze mniejszej, w zależności od warunków atmosferycznych.

  • Pojazd jadący około 90 km/h tylko w ciągu 1 sekundy przejeżdża dystans 25 metrów – więc kierujący nie zdąży nawet zareagować – zmienić kierunku jazdy lub hamować.

  • Elementy odblaskowe na odzieży pieszego pozwalają na zauważenie go z odległości 100-150 metrów lub większej. Pieszy da w ten sposób szansę kierującemu na wczesne zauważenie pieszego i właściwe zareagowanie.

  • Używajmy elementów odblaskowych prawidłowo. Cóż z tego jeżeli te światła znajdą się na plecaku? Skoro mają być widoczne przede wszystkim dla kierujących jadących z przeciwka, bowiem pieszy ma obowiązek poruszania się lewym poboczem lub lewą stroną jezdni. Aby światło lub element odblaskowy był widoczny dla nadjeżdżających kierowców najlepiej zamontować go nisko od strony jezdni, czyli przy prawym kolanie. Wówczas będzie spełniał swoje zadanie w 100 %.

  • Przykładem na właściwe pojmowanie dbałości o własne bezpieczeństwo niech będą rowerzyści, którzy coraz częściej poza prawidłowym oświetleniem roweru jeżdżą w kamizelkach odblaskowych. W kamizelkach odblaskowych jeżdżą również motocykliści – nawet ci stowarzyszeni w klubach motorowych – to pokazuje że ludzie ci, często utożsamiani z szybką i niebezpieczną jazdą,  dbają o własne bezpieczeństwo i w tej materii mogą być wzorcem dla pieszych. 

 

Powrót na górę strony