Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mapa wciąż działa – Średzianie ją polubili

Data publikacji 03.10.2019

Już od ponad 3 lat mieszkańcy Wielkopolski mogą korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędzia służącego do zgłaszania zagrożeń, które w ich ocenie mają wpływ na bezpieczeństwo w najbliższym sąsiedztwie. Obywatele powiatu średzkiego korzystają z niej bardzo aktywnie. Tylko w tym roku zgłosili blisko tysiąc spraw za pośrednictwem tego narzędzia.

20 września br. minęły trzy lata od uruchomienia Mapy na terenie województwa wielkopolskiego. W tym czasie mieszkańcy wskazali ponad 108 tysięcy zagrożeń. Sami średzianie zgłosili ponad 3,5 tysiąca spraw, które ich niepokoiły. Od początku tego roku było ich blisko tysiąc.

Wszystkie zgłoszone zagrożenia są weryfikowane i sprawdzane przez policjantów kilkakrotnie – wskazuje odpowiedzialny za funkcjonowanie Mapy w Środzie – podinsp. Piotr Kępski szef prewencji.W wielu sytuacjach mundurowi potwierdzają sygnalizowane przez obywateli sytuacje i starają się je wyeliminować. Tak jest w tematach najczęściej zgłaszanych – czyli przekroczeniach prędkości, nieprawidłowym parkowaniu, spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych czy nieprawidłowej infrastrukturze drogowej. Problemy dotyczące bezpieczeństwa drogowego przekazywane są policjantom ruchu drogowego. To oni wykonują pomiary prędkości przejeżdżających aut i jeśli jest konieczność nakładają grzywny za ujawnione wykroczenia. Podobnie jest z nieprawidłową infrastrukturą drogową. Drogówka ocenia czy jest to rzeczywiście nieprawidłowe i zgłasza sprawę do zarządcy drogi. Tematami pozostałymi zajmują się przede wszystkim dzielnicowi i policjanci patrolowi – wskazuje naczelnik.

I tak od początku funkcjonowania narzędzia zgłoszono w naszym powiecie blisko 1200 miejsc, gdzie jest przekraczana prędkość i prawie tysiąc miejsc nieprawidłowego parkowania. Liczba zgłoszeń naniesionych na mapę, świadczy o dużej aktywności mieszkańców w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Sygnały przekazywane przez społeczeństwo pozwalają Policji na eliminowanie niepożądanych zjawisk i poszerzają wiedzę o miejscach ich występowania. Sprawdzamy miejsca zagrożone i w naszym powiecie wyeliminowaliśmy zagrożenia w ponad tysiącu przypadkach.

Podkreślamy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują interwencyjnego wezwania Policji. W razie zgłoszenia pilnej interwencji należy korzystać z numerów alarmowych 112.

 

 

  • Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa
Powrót na górę strony